Uncategorized

  • Znajdź nas na facebooku

SENSORYCZNE MENU

Podczas pierwszego lockdownu zrobiłam na Kuferkowym fb live o wdzięcznym tytule „Sensoryczne menu – domowe aktywności na czas kwarantanny”, nie wiedząc jeszcze, że sytuacja z marca 2020 r. będzie niestety trwać…

Ale ponieważ nie ma przypadkowych przypadków, tak i te aktywności rozpisane na sekwencje dostosowane do pory dnia, zasobów i potrzeb dziecka, okazały się strzałem w dziesiątkę!! Dlaczego? Bo są proste, wspierające, bezpieczne i sprawdzone. Nadają się dla każdego dziecka, a szczególnie dla dzieci z SPD, które są najbliższe mojemu „terapeutycznemu sercu”. Z myślą o tych dzieciach właśnie stworzyłam SENSORYCZNE MENU, a opierałam się na propozycjach domowych ćwiczeń terapeutów z ośrodka STAR Institute for Sensory Processing z Kolorado.

Oczywiście, nie jest to dieta sensoryczna, gdyż ta powinna być dostosowana do konkretnego dziecka i być wdrażana pod okiem terapeuty. Proponowane aktywności mogą być jednak przydatne i służyć rodzicom jako pewne wytyczne w zależności od potrzeb ich dzieci.

Ale, ale! Żeby nie było tak łatwo, jest jednak parę zasad, które powinny być uwzględnione podczas używania tych strategii.

Korzystając z „Sensorycznego Menu”, wybierane aktywności powinny:

– być wykonywane w atmosferze zabawy, mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb i kreatywności dziecka i rodziców,

– odbywać się w atmosferze radości i przyjemności,

– być dopasowane i dostrojone do dziecka i jego potrzeb (nie wolno zmuszać dziecka do ich wykonywania!!!),

– być dopasowane do zasobów rodzica,

– być oparte na relacji,

– być stosowane z uważnością na reakcje dziecka

– a także, i co nie mniej ważne, należy sprawdzać jak się dziecko czuje podczas ich wykonywania i po nich.

W razie wątpliwości, pytań czy po prostu potrzeby rozmowy lub wsparcia, zapraszam na moje Kuferkowe konsultacje.

A, i jeszcze jedno! To nie ćwiczenia, które mają być wykonane według konkretnego scenariusza!! To pomysły, to  „zaproszenie do zabawy”. Sprawdzajcie je, wprowadzajcie w życie i pozwólcie im się rozwijać 🙂

First Column
Second Column
Third Column

Comments are closed.