Uncategorized

  • Znajdź nas na facebooku

Co SI ma wspólnego z…KOŚĆMI?

Czy zastanawialiście się, dlaczego terapeutki i terapeuci SI tak często podczas terapii wykorzystują ciężką pracę mięśni? Dlaczego rekomendują aktywną propriopcepcję (czyli popychanie, ciągniecie, skoki itp.) jako domowe strategie wspomagające samoregulację?

Odpowiedzi na te pytania możemy dziś rozważać w kontekście najnowszych badań, których wyniki mogą uzupełniać naszą dotychczasową wiedzę na temat zmysłu związanego z czuciem ciała.

Wyniki badania naukowców z Department of Genetics and Development at Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons z września 2021 r. sugerują, że reakcja na stres czyli „walki i ucieczki” u kręgowców, może być częściowo wywołana przez uwalnianie osteokalcyny przez kości. Co znaczy, że „sygnał pochodzący z kości jest niezbędny do rozwinięcia ostrej odpowiedzi na stres (ASR)”.

Naukowcy odkryli, „że niemal natychmiast po tym, jak mózg rozpozna niebezpieczeństwo, instruuje szkielet, aby zalał krwioobieg osteokalcyną, białkiem pochodzącym z kości, który jest potrzebny do włączenia reakcji walki lub ucieczki”.

Hm… a po co nam osteokalcyna? Otóż pomaga regulować metabolizm poprzez zwiększenie zdolności komórek do przyjmowania glukozy, poprawia pamięć i pomaga zwierzętom biegać szybciej i z większą wytrzymałością.  Czyli działa tak, aby pomóc szybciej i dalej uciekać 😊

Te odkrycia są fascynujące, ponieważ pokazują, że adrenalina nie jest konieczna do reakcji „walki lub ucieczki” i mogą wyjaśniać, dlaczego pacjenci bez możliwości wytwarzania adrenaliny rozwijają ostrą reakcję na stres.

Co te badania wnoszą do wiedzy z zakresu SI?

Mogą dostarczać dowodów (albo chociaż zachęcić do stawiania pytań) na to, że terapia integracji sensorycznej może być wspierającą interwencją w rozwoju umiejętności samoregulacyjnych. Jedna z hipotez głosi bowiem, że aktywacja receptorów proprioceptywnych w mięśniach i ścięgnach wokół kości (za pomocą terapeutycznych strategii) może odgrywać pewną rolę w hamowaniu wydzielania osteokalcyny. W tym badaniu udowodniono bowiem, że ostra reakcja na stres wyciszała się, gdy myszy nie wytwarzały dużych ilości osteokalcyny.

„To całkowicie zmienia sposób, w jaki myślimy o tym, jak zachodzą ostre reakcje na stres”. Jak piszą naukowcy😊

 

Link do badania: https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(19)30441-3#secsectitle0040

Link do zrozumiałego opracowania😉: https://phys.org/news/2019-09-bone-adrenaline-flight-response.html

 

Comments are closed.