Uncategorized

  • Znajdź nas na facebooku

ASI praktyką opartą na dowodach!

 

Hura! Yupii!! Doczekałyśmy się!

W najnowszym raporcie NCAEP,  terapia integracji sensorycznej (ASI) została uznana za praktykę opartą na dowodach dla osób z ASD!!!

Myślę, że jest to historyczna i bardzo ważna chwila dla wszystkich terapeutek i terapeutów SI. Czekaliśmy na to od dawna 🙂 A teraz jest – nareszcie!

Z tej okazji ACE i ICEASI (Autism Center Of Excellence i International Council for Education in Ayres Sensory Integration) zorganizowało fantastyczny webinar, „Celebrating the historic recognition of ASI as an Evidence Based Intervention for individuals whith ASD” (mniej więcej: „Świętowanie historycznego uznania ASI za interwencję opartą na dowodach dla osób z ASD”).  Niestety, mimo że byłam na niego zapisana, nie udało mi się wejść L Złośliwość zoom’a!  Ale to nic, mam nadzieję, że zostanie on nagrany i będę mogła go odsłuchać. A może komuś z was się udało?

Na tym historycznym webinarze nie zabrakło takich sław jak:  dr Shelly Lane, dr Sarah Schoen, dr Zoe Mailloux, dr Teresa A. May-Benson, dr Diane Parham. Jej, to musiała być petarda! 🙂

 

Ale o samym raporcie.

NCAEP czyli National Clearinghouse on Autism Evidence and Practice, kontynuuje pracę, jaką prowadził NPDC czyli National Professional Development Center on Autism Spectrum Disorders (opublikowany raport 2014 r.). NCAEP bardzo intensywnie i na bardzo szeroką skalę prowadziło przegląd publikacji i badań na temat metod terapeutycznych i różnych „podejść” dla osób z ASD. Badacze z tego centrum wzięli pod lupę aż 60 000 artykułów na temat ASD opublikowanych w latach 1990–2017 r. Następnie zawęzili je do ok. 1000, które spełniały standardy jakości metodologicznej. Przegląd dotyczył literatury związanej z interwencjami terapeutycznymi dla osób z ASD.

 

NCAEP ma bardzo rygorystyczne warunki (opisywane przez trzy kluczowe elementy oceny: „Rigor, Results, and Reach”, które muszą spełniać publikacje (a raczej badania i ich wyniki), aby znaleźć się w raporcie i tym samym w rekomendacji. I właśnie w tym raporcie, po raz pierwszy w historii, pojawiła się metoda SI, jako ta, która oparta jest na dowodach 🙂 Jest co świętować! 🙂

 

Cały raport do ściągnięcia:

https://ncaep.fpg.unc.edu/home

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ela Szmigielska-Narbutt

 

 

Comments are closed.