Uncategorized

  • Znajdź nas na facebooku

Trauma a Zaburzenie Modulacji Sensorycznej u dzieci

Wiedza o tym, że osoby mające w swoim przeżyciu doświadczenie traumy, mogą mieć trudności w przetwarzaniu informacji sensorycznym jest znana.

Obecnie jednak coraz więcej mówi się o tym, jak trauma wpływa na rozwój dzieci i jakie konsekwencje niesie dla umiejętności przetwarzania sensorycznego, w szczególności zaś modulacji sensorycznej. .

W artykule opublikowanym w Journal of Child & Adolescent Trauma,  dotyczącego przeglądu badań wokół „Zaburzeń Modulacji Sensorycznej u dzieci  będących ofiarami traumy”, powołano się na 13 badań, które wykazały, że „dzieci będące ofiarami traumy (child victims of trauma CVT) cierpią na Zaburzenie Modulacji Sensorycznej (SMD)”.

Doświadczenie traumy zmienia bowiem sposób przetwarzania sensorycznego, ponieważ ma miejsce na poziomie somatosensorycznym. „Postępy w opiece pourazowej wskazują, że dzieci mogą odczuwać skutki traumy jako niezdolność do odpowiedniej regulacji i organizowania reakcji sensorycznych. Powoduje to dysfunkcję modulacji sensorycznej związaną z trudnościami emocjonalnymi i behawioralnymi.”

Ponadto, „w przedstawionych badaniach stwierdzono, że interwencja terapeutyczna (modulacji sensorycznej), w ramach Ayres Sensory Integration® (ASI®), sama i w połączeniu z podejściami psychoterapeutycznymi, jest odpowiednim podejściem do leczenia dzieci, które są ofiarami traumy”.

W Pracowni Kuferek, w pracy z dziećmi, łączę te dwa podejścia: psychoterapeutyczne oraz terapii SMD (Zaburzenie Modulacji Sensoryczne). Z mojej perspektywy, jest to najbardziej skuteczna forma wsparcia dla dzieci, które we wczesnym okresie życia przeżyły trudne lub bardzo trudne doświadczenia.

 

Link do badania: https://link.springer.com/article/10.1007/s40653-020-00333-x

Comments are closed.